شناسه خبر: 1000

لینک کوتاه صفحه

https://sb.dmsonnat.ir/?p=1000

صبر؛ محور اصلی سخنان خطیب جمعه اهل سنت سرجو
مولوی شاد زهی در خطبه های نماز جمعه سرجو، در مورد موضوع صبر، با استناد از آیات قرآن مطالبی را بیان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از سیستان و بلوچستان، مولوی عبدالمجید شاد زهی امام جمعه اهل سنت مسجد جامع سرجو شهرستان سراوان، ضمن تلاوت آیه «وَ الَّذینَ صَبَرُوا ابْتِغاءَ وَجْهِ رَبِّهِمْ» گفت: خداوند متعال در قرآن می فرماید: خداوند همراه صابران است.
صابران واقعی در مصیبت ها بردباری می کنند، به جهت اینکه در آن حکمتی از سوی ذات اقدس ربوبی نهفته است و چون در انجام دادن واجبات و ترک محرمات مصلحتی حکیمانه است، که از خود صبر و مقاومت نشان می دهند.

وی در ادامه بیان کرد: لذا در چنین موقعیتی است که صبر ارزش و جایگاه بلندی پیدا می کند. به همین منظور عباداتی که در اسلام قرار داده شده است که می توان در انجام آنها صبر و مقاومت را تمرین نمود. مانند: روزه گرفتن که انسان روزه دار هم از جهت جسمی و هم از جهت فکری از خود مقاومت نشان می دهد، و با انجام صحیح آن اهل صبر می شود.

مولوی شادزهی افزود: به همین دلیل در آیه شریفه: «وَ اسْتَعینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاهِ؛ خداوند می فرماید از صبر و نماز یارى جویید». البته همه عبادات می توانند به نوعی تمرینی برای تقویت صبر به عنوان یک صفت مهم نفسانی، داشته باشند. چراکه بسیار روشن و واضح است اگر انسان مؤمن در چنین میدانهایی قرار گیرد، خدای تعالی نیز عنایت خود را به بنده اش نشان داده، و قدرت مقابله با فحشا و منکر را به او می دهد.

وی خاطر نشان کرد:  خداوند عزوجل در قرآن کریم می فرماید: «أَقِمِ الصَّلاهَ إِنَّ الصَّلاهَ تَنْهى‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَرِ وَ لَذِکْرُ اللَّهِ أَکْبَرُ؛ و نماز را برپا دار، که نماز (انسان را) از زشتی ها و گناه باز میدارد، و یاد خدا بزرگتر است».

وی دربخش پایانی سخنانش در مورد وضعیت اقتصادی که در کشور اسلامی ایران به وجود آمده است مطالبی را عنوان داشت که مسئولین به فکر ملت شریف ایران باشند. و نظارت درست بر قیمت اجناس داشته باشند. زیرا بعضی از مردم توان خرید بعضی از اجناس علی الخصوص روغن را ندارند لذا متولیان امر باید نظارت بیشتر را داشته باشند.

فهرست