شناسه خبر: 986

لینک کوتاه صفحه

https://sb.dmsonnat.ir/?p=986

گزیده ای از سخنان خطیب جمعه اهل سنت الخلیل خاش
مولوی محمد عثمان در خطبه های نماز جمعه این هفته الخلیل خاش، در مورد فریضه حج، حقوق زن و منافقین مطالبی را بیان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از سیستان و بلوچستان،

مولوی محمدعثمان، امام جمعه اهل سنت مسجد جامع الخلیل خاش، در خطبه های نماز جمعه این هفته ضمن تلاوت آیه ۸ سوره «المائده» گفت:

سوره مائده مشتمل بر مضامین مهم و اساسی اعتقادی، عملی است، همچنین در این سوره آیه تکمیل دین در صحرای عرفات، سال حجه الوداع روز جمعه بعد از نماز عصر در آخرین ملاقات رسول الله صلی الله علیه و سلم با صحابه نازل شده است. حج یکی از فرایض و مکفر جمیع گناهان در حقوق الله است.

وی تصریح کرد: حج رکنی از ارکان اسلام و یکی فرایض عملی است و در عمر یک بار بر کسانی که توانایی مالی دارند و صاحب نصاب هستند فرض است. حج عبادتی است که مکفر جمیع گناهان در حقوق الله می شود. در روایات آمده است که الله تعالی کسی را که به حج برود، از گناهان طوری پاک و معاف می کند که گویا تازه از مادر متولد شده است. اما به شرط اینکه اهل توحید باشد نه مشرک، کافر و منافق.

مولوی محمد عثمان خاطر نشان کرد: منافقین کسانی هستند که از اسلام برای منافع خود استفاده می برند.

قرآن می فرماید: إِذَا جَاءکَ الْمُنَافِقُونَ قَالُوا نَشْهَدُ إِنَّکَ لَرَسُولُ اللَّهِ وَاللَّهُ یَعْلَمُ إِنَّکَ لَرَسُولُهُ وَاللَّهُ یَشْهَدُ إِنَّ الْمُنَافِقِینَ لَکَاذِبُونَ [المنافقون : ۱] ای پیغمبر وقتی منافقین به نزد تو می آیند می گویند ما گواهی می دهیم که تو رسول خدا هستی و خداوند می داند که بی گمان تو فرستاده او هستی و الله تعالی گواهی می دهد که منافقین دروغگو هستند آنها به ظاهر چنین می گویند و در دل ایمان ندارند.

 

امام جمعه الخلیل خاش بیان کرد: در جای دیگر می فرماید: قَالَتِ الْأَعْرَابُ آمَنَّا قُل لَّمْ تُؤْمِنُوا وَلَکِن قُولُوا أَسْلَمْنَا وَلَمَّا یَدْخُلِ الْإِیمَانُ فِی قُلُوبِکُمْ [الحجرات : ۱۴] تعدادی از روستانشینان می آیند می گویند ایمان آورده ایم ای پیامبر به آنها بگو که شما ایمان نیاورده اید چراکه ایمان تعلقش با دل است.

لهذا مشرکین مکه یکرنگ بودند و کلمه «لااله الاالله» را نمی خواندند و انکار می کردند چراکه معنای آن را می دانستند اما منافقین به معنای کلمه نگاه نمی کردند بلکه از آن برای منافع خود استفاده می کردند. الله تعالی می فرماید: یَقُولُونَ بِأَلْسِنَتِهِم مَّا لَیْسَ فِی قُلُوبِهِمْ [الفتح : ۱۱] ای پیغمبر منافقین آنچه را که در دل ندارند به زبان می گویند از آنها بترس و فاصله بگیر.

وی افزود: در حقوق زوجین باید هر کدام حق یکدیگر را ادا کنند و عموماً مردان مدعی هستند که فقط آنها حق دارند و زنان را به چشم کنیز می نگرند و حقشان را ادا نمی کنند. قرآن می فرماید: وَلَهُنَّ مِثْلُ الَّذِی عَلَیْهِنَّ [البقره : ۲۲۸] برای زنان حقوقی مانند حقوق مردان است. لذا بعضی از مردان که دو یا سه زن دارند عدالت بین همسران را رعایت نمی کنند هرچند که رعایت حقوق هر یکی از همسران وظیفه فرضی و واجبی مرد است.

همچنین نفقه دادن زن حق مرد است و همینطور تفریح، تفرج و دیدن والدین حق زنان است که باید مردان به آنها اهمیت دهند.

همچنین حقوق الله را در جوانی باید ادا کرد و توبه نمود نه اینکه بعضی ها می گویند در پیری توبه خواهیم کرد؛

فهرست