شناسه خبر: 988

لینک کوتاه صفحه

https://sb.dmsonnat.ir/?p=988

گزیده ای از سخنان خطیب جمعه اهل سنت سراوان
مولوی ساداتی در خطبه های نماز جمعه این هفته سراوان در مورد ثروت و ثروت اندوزی و اختلاس مطالبی را بیان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از سیستان و بلوچستان،

مولوی سید عبدالصمد ساداتی امام جمعه اهل سنت شهرستان سراوان، در خطبه های نماز جمعه این هفته با تلاوت آیات مبارکه « تِلْکَ الدَّارُ الْأخِرَه نَجْعَلَها لِلْذینَ لا یُریدُونَ عُلُوّا فِى الْأرْضِ وَ لا فَسادا » ، « مَنْ کانَ یُریدُ الْحَیوه الدَّنْیا وَ زینَتَها نُوَفِّ الَیْهِمْ اعْمالَهُمْ فیها وَ هُمْ فیها لا یُبْخَسُونَ اوُلئِکَ الَّذینَ لَیْسَ لَهُمْ فِى الْأخِرَه الا النَّارُ » اظهار داشت : الله تبارک و تعالی این دنیا و مافیها را آفریده و خلق کرده و در آن انواع و اقسام موجودات را آفریده است ، از جمله برترین مخلوقاتی که خلق نموده انسان است تا امکانات و زندگی را که در اختیارش قرار داده بصورت صحیح از آنها استفاده کند.
امام جمعه اهل سنت سراوان تصریح کرد: الله متعال در این آیات می فرماید که زندگی دنیا را خواستن دو نوع دارد یکی این است که در جهت رضای پروردگار و در مسیر دستورات و فرامین الهی حرکت کند و یا در عکس آن که زندگی دنیا را با خواهشات نفسانی و غرور و کبر سپری کند و از مال و ثروت و مقام در جهت نادرست بهره برداری کند.
مولوی ساداتی افزود: کسی که بهره برداری های ناپایدار و نادرست داشته باشد و به لذت های فانی دنیا دل ببندد و از آخرت که زندگی ابدی است غفلت بورزد بهره و نصیب دنیا را حاصل کرده اما این دنیا پایان ماجرا نیست بلکه این زندگی گذرگاهی است که بعد از به پایان رسیدنش زندگی ابدی و دائمی شروع می شود.
وی خاطرنشان ساخت: هدف واقعی از زندگی باید بهره گیری برای آخرت باشد ، اما کسانی که در این فکر و اندیشه هستند که زندگی دنیا را ترجیح می دهند ؛ الله تعالی می فرماید اینها باید بدانند که نزد پروردگار متعال در روز قیامت هیچ پاداش و قدر و قیمتی برایشان نیست ، چون نهایت این شخص گرفتار آتش جهنم و دوزخ خواهد شد.
مدیر دارالعلوم زنگیان سراوان ابراز داشت: عزیزان جای تامل است که آیا خواست چنین افرادی که زندگی دنیا را بر زندگی اخرت و بهشت ترجیح می دهند آیا عاقلانه است؟ این اشخاص گویا فراموش کردند که روزی در مقابل رب العالمین که این زندگی و مال و منصب را به آنها عطا کرده قرار می گیرند ، در حالیکه شرمنده و پشیمان هستند زیرا که بهره آنان از زندگی دنیا اعمال ناشایسته و ریا و شرک و تظاهر و منفعت طلبی بوده و آخرت خود را در نظر نداشته اند.
مولوی ساداتی بیان کرد : رفاه طلبی و خوشگذرانی دنیا رفاه کاذب و تمام شدنی است و این زندگی دوامی نخواهد داشت و ثروتی که در جهت حفظ شرافت و کرامت انسان نباشد و از کسب حرام باشد آن جهنمی است و پشیمانی را در پیش خواهد داشت.
امام جمعه اهل سنت سراوان افزود: ثروت و قدرت نعمت هستند که قدر اینها را باید دانست ، الله متعال قدرت و منصب را می دهد که به خلق خدمت شود و گره گشایی از مشکلات کرد اما اگر از این مال و قدرت در راه صحیح استفاده نشود انسان را به فساد و نابودی وادار می کند و تاریخ گواه است افراد قدرتمندی را مثل قارون و فرعون و اختلاسگرانی که اختلاس می کنند به کجا رسیدند و میرسند؟ باید دانست عاقبت آن رسوایی در دنیا و اخرت است و اینگونه کسب مال جهنم است.
مولوی ساداتی تصریح کرد: فرعون مفسد بزرگی بوده و الان هم کم نیستند آن نوع مفسدان که بعنوان مسلمان فساد می کنند و همه چیز را به فساد می کشند و با ثروت و قدرت که دارند کارهای نامشروع را انجام می دهند که برای همچین اشخاصی در هنگام عذاب جز خفت و خاری چیز دیگری نصیبشان نیست ، ارزش دنیا بستگی به استفاده از آن دارد ،این دنیا برای تو هست اما چگونه از ان استفاده می کنی؟چگونه در ان زندگی می کنی؟ به نحوی که خداوند متعال خواسته یا به نوعی که شیطان متکبر آن را برایت آراسته می کند؟
خطیب نمازجمعه اهل سنت سراوان تاکید کرد: زندگی بدون دین و ایمان که فنا پذیر و فانی است ارزش ندارد بلکه آخرت و عاقبت خیر که همیشگی و دائمی و از آن متقین و پرهیزکاران می باشد با ارزش است.
مولوی ساداتی بیان کرد : حُب جاه و حُب مال از خطراتی است که انسان را فریفته می کند و به تباهی و بربادی می کشاند؛ حب جاه یعنی اینکه فریفته به جایگاه و پست و مقام و قدرت خود باشد و حب مال اینکه فریفته ی دارایی و ثروت خود باشد که انسان را وادار می کند از دین و شریعت و آخرت غافل باشد.
ایشان خاطرنشان ساخت: اگر مال و ثروت در جهت درست استفاده شود نعمت است که برای فخر و حرص نیست بلکه برای استفاده درست و خدمت به مردم است ، الله متعال می فرماید بخورید و بیاشامید ولی اسراف نکنید ، از مال های پاکیزه و حلال استفاده کنید و کارهای نیک انجام دهید.

فهرست