گزیده سخنان مولوی عبدالحمید در پنجمین جلسه از سلسله جلسات اصلاحی
مولوی عبدالحمید در پنجمین جلسه از سلسله جلسات اصلاحی برای طلاب اهل سنت زاهدان، در مورد صداقت و راستگویی مطالبی را بیان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از سیستان و بلوچستان،

مولوی اسماعیل زهی امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: یکی از محورهای بزرگ اخلاقی صداقت و راستگویی است. امروز یکی از بزرگ‌ترین مشکلات آن است که در جامعه بداخلاقی زیاد شده است.  وقتی انسان از اخلاقی که در فطرت و سرشتش گذاشته شده و از معلمین اخلاق فاصله داشته باشد، با چالش روبرو می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: تاریخ ادیان همین را نشان می‌دهد که پیشرفت همه ادیان با اخلاق بوده است و دین اسلام نیز با اخلاق در دنیا نفوذ کرده است. مردم دنیا اخلاق، عملکرد و ایمان مسلمانان را دیدند و شیفته و گرویده دین شدند.  امروز بداخلاقی مسلمانان و ضعف‌های آنان در بُعد عملکرد سبب شده است که بسیاری از مردم و آنانی که در رابطه با اسلام تحقیق می‌کنند آن را نپذیرند.
وی تصریح کرد: صداقت یکی از برجستگی‌های اخلاق است و امیدواریم مسلمانان فکر کنند و در خود تغییر و تحول اخلاقی بیاورند. حضرت عمر فرمود: اگر با راستگویی من ضرر کنم و منزلت من پایین‌تر بیاید و دروغ به من نفع برساند و مقام من را بالاتر ببرد باز هم من دروغ نمی‌گویم.
مولوی عبدالحمید افزود: نتیجه و آینده صدق نیک است و الله راضی می‌شود. حضرت کعب می‌گوید صدق سبب نجات و پذیرفتن توبه ما شد. ایشان عهد بست تا زنده باشد دروغ نگوید. الله تاکید کرده که با دروغ‌گویان که منافقین و متقلبان و ظاهرنماها هستند همراه نباشید بلکه با راستگویان که انبیا و پاکان و مخلصین هستند همراه باشید.
دروغ وقتی برملا شود انسان را رسوا می‌کند و آبروی انسان را می‌برد ولی صداقت عزت انسان را بالا می‌برد و انسان را کامیاب می‌کند.

وی بیان کرد: نهایت تلاش‌مان این باشد که حتی به شوخی دروغ نگوییم. نباید والدین به فرزندان دروغ بگویند؛ دروغ‌گفتن پدر و مادر فرزندان را دروغگو، کلاهبردار، ترسو و بزدل می‌کند. بالاترین دروغ این است که کسی بر خدا و رسول دروغ ببندد و بسیاری از دروغ‌ها انسان را از ایمان خارج می‌کنند.
امام جمعه اهل سنت زاهدان تاکید کرد: باید زبان را مهار کنیم، هر انسانی که سکوت کند و غیر از سخن راست حرف دیگری نزند، الله درهای حکمت را بر او باز می‌کند و عادت به دروغ از علایم نفاق و خود شخص منافق و کذاب نامیده می‌شود. امروز نفاق در جامعه زیاد است. کوتاهی در عبادات نتیجه نفاق است؛ منافق نمی‌تواند دائم به مسجد بیاید و بقیه کارهای خیر را انجام دهد. متاسفانه دروغ آن‌قدر زیاد شده که خواص، ریش‌سفیدان، معتمدین، مسئولان امر و مدیران کشور که مردم بر آنها اعتماد کرده‌اند دروغ می‌گویند.

فهرست